W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Wyposażenie gabinetu lekarskiego

Wyposażenie gabinetu lekarskiego

Każdy gabinet lekarski, żeby dobrze spełniał swoje funkcje i zapewniał pełen komfort przyjmującemu w nim lekarzowi oraz przychodzącym do niego pacjentom musi być  odpowiednio wyposażony. Oczywiście dokładna ilość i rodzaj umieszczonych w gabinecie mebli oraz sprzętu medycznego będzie się różniła w zależności od tego, jaki specjalista będzie wykonywał w nim swoją pracę, jednak podstawowy zakres wyposażenia jest zazwyczaj taki sam. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy podstawowe elementy wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego. Od tego jak dobrze uda się dobrać wszystkie elementy w gabinecie, zależy to jak dobrze będą się w nim czuli pacjenci.

Dostosowanie wszystkich elementów wyposażenia do potrzeb pacjentów

Najważniejszym zadaniem, jakie czeka przed osobami, które zajmują się projektowaniem wnętrz gabinetów lekarskich jest zawsze to, żeby je dostosować do potrzeb różnego typu pacjentów. Trzeba bowiem pamiętać, że gabinet lekarski jest miejscem użyteczności publicznej, z którego korzystają ludzie o różnej posturze i o różnej sprawności ruchowej. W gabinecie powinna więc być zachowana odpowiednio duża przestrzeń, tak, aby bez problemu mógł do niego wjechać i się po nim poruszać także np. pacjent, który porusza się na wózku inwalidzkim. W gabinecie nie powinno także zabraknąć odpowiednich udogodnień dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób starszych. Nie bez przyczyny obecnie obowiązujące normy dla projektowania i urządzania gabinetów lekarskich określają także minimalną powierzchnię takich pomieszczeń, która wynosi odpowiednio: 12 m2 dla gabinetów indywidualnej praktyki lekarskiej oraz dla gabinetów stomatologicznych oraz 15 m2 dla gabinetów lekarzy rodzinnych. Przepisy precyzyjnie także określają minimalną szerokość drzwi wejściowych do gabinetu, które muszą mieć co najmniej 95 cm.

Obowiązujące przepisy określają także wymagania dotyczące zastosowanej w gabinecie lekarskiej podłogi oraz ściany. Podłoga zawsze musi być wykonana z materiałów antypoślizgowych oraz być łatwo zmywalna i odporna na działanie specjalnych środków chemicznych. Ściany z kolei, jeżeli znajdują się w sąsiedztwie ujęcia wodnego, muszą być pokryte płytkami lub laminatem, które zabezpieczą ścianę przed przesiąkaniem.

Jakie meble powinny się znaleźć w każdym gabinecie lekarskim?

Wiemy już, jakie ogólne wymagania muszą spełniać gabinety lekarskie, teraz czas na dokładniejsze zajęcie się tematem naszego wpisu, czyli elementami ich wyposażenia. Są nimi przede wszystkim odpowiednio dobrane do potrzeb lekarza i jego asystentów meble medyczne. Warto w tym miejscu podkreślić, że do stosowania w gabinetach zostały stworzone specjalistyczne meble, które wykazują dużą odporność na czynniki zewnętrzne, są w pełni bezpieczne w użytkowaniu oraz spełniają surowe wymogi dotyczące sterylności. Biorąc pod uwagę to, co napisaliśmy wcześniej, czyli wymóg zachowania w gabinecie odpowiednio dużej przestrzeni, podczas jego urządzania nie można przesadzić i umieścić w nim zbyt wielu mebli. Każdy mebel powinien po prostu odpowiadać powstałym potrzebom. Jakie meble powinny na pewno się znaleźć w każdym gabinecie?

Biurko i krzesła

W każdym gabinecie lekarskim na pewno powinno się znaleźć odpowiednio duże biurko oraz przynajmniej dwa krzesła lub fotele, jeden dla lekarza, natomiast drugi dla pacjenta. Blat biurka powinien być na tyle duży, żeby na pewno się na nim zmieściły komputer i wszystkie używane przez lekarza dokumenty. Warto, żeby w biurku znajdowała się także szafka i szuflady, w których lekarz będzie mógł schować drobne rzeczy. Zazwyczaj meble lekarskie, także właśnie biurka są metalowe, po to, żeby można je było łatwo wyczyścić i żeby były odpowiednio wytrzymałe.

Oprócz tego w gabinecie lekarskim na pewno powinny się także znaleźć pojemne szafy i szafki lekarskie, w których będą przechowywane karty pacjentów, podstawowe leki oraz drobne urządzenia i sprzęt medyczny, z których lekarz korzysta w trakcie przeprowadzania badań lub wykonywania drobnych zabiegów. Oprócz tego w większości gabinetów lekarskich znajdują się także leżanka, na której w razie potrzeby pacjent może przebywać w pozycji leżącej lub może siedzieć podczas wykonywania badania, oraz asystor medyczny, czyli mała szafka na kółkach, na której ustawione są standardowo wykorzystywane przez lekarza, podstawowe urządzenia medyczne.

Oprócz mebli, w każdym gabinecie lekarskim znajdują się równie wykorzystywane w trakcie przeprowadzania badań i wykonywania drobnych zabiegów sprzęt oraz narzędzia medyczne. Ich dokładny zakres zależy od tego, jaki konkretnie specjalista przyjmuje w danym gabinecie.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl