W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć przy rehabilitacji ręki?

ćwiczenia rehabilitacyjne na rękę

Urazy ręki mogą spowodować utratę czucia lub sprawności ręki. Niezależnie od wykonywanego zawodu taka sytuacja bardzo utrudnia codzienne życie chorego. Mycie, jedzenie, sprzątanie czy robienie zakupów staje się bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe. Na szczęście, większość takich dysfunkcji jest jednak tylko okresowa. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i prawidłowemu sprzętowi rehabilitacyjnemu często udaje się przywrócić całkowitą sprawność ręki lub przynajmniej znacznie poprawić jej motorykę. 

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację? 

Rehabilitację ręki należy rozpocząć tak szybko, jak to możliwe. O dobrym momencie decyduje lekarz. Jeśli uraz jest świeży, kończyna wymaga najczęściej unieruchomienia za pomocą specjalnej opaski lub ortezy. Jeśli jednak będzie nieruchoma zbyt długo, może to negatywnie wpłynąć na ruchomość stawów i powrót do pełnej sprawności. O rodzaju i intensywności ćwiczeń także decyduje lekarz. W przypadku niektórych urazów zalecane są jedynie lekkie ćwiczenia ruchowe poprawiające funkcjonowanie stawów i lekko pobudzające mięśnie. Często w początkowym okresie zakazane są ćwiczenia wymagające obciążenia, nacisku ręki lub użycia dużej siły mięśni. Rehabilitacja ręki powinna być prowadzona zarówno w specjalnych ośrodkach przez doświadczonych rehabilitantów, jak i w domu. Aparatura do fizjoterapii, jaką stosuje się często w ośrodkach medycznych to: 

  • rotory rehabilitacyjne – składane urządzenia, z których można korzystać również w domu. Poprawiają ogólną sprawność ruchową oraz kondycję; 
  • aparaty do terapii falami radiowymi – przeznaczone są to terapii różnych części ciała, oprócz przywracania sprawności ruchowej przynoszą szybką ulgę w bólu, a także przyspieszają regenerację tkanek; 
  • interaktywne systemy terapii ręki – nowoczesne, inteligentne urządzenia elektroniczne zalecane przy schorzeniach ortopedycznych i neurologicznych. W swym działaniu wykorzystują zjawisko neuroplastyczności mózgu, umożliwiając przywracanie funkcji ręki oraz monitorowanie postępów procesu. 

W rehabilitacji ręki bardzo ważna jest regularność. Między wizytami w ośrodkach zdrowia pacjent powinien wykonywać proste ćwiczenia w domu zgodnie z zaleceniami lekarza. Pomocne w tym mogą być narzędzia takie jak siatka rehabilitacyjna lub specjalny trener dłoni. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w masę plastyczną – niewielki przedmiot, który pomagają odzyskać czucie i przywraca siłę nacisku palców dłoni. 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl