W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Szlaki turystyczne i podpowiedzi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Szlaki turystyczne i podpowiedzi dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
 

Szlaki turystyczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

W naszym kraju jest bardzo dużo miejsc, które zasługują na zwiedzanie, każdy zainteresowany znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Każdy z nas jest inny i co innego go interesuje, jeden lubi zwiedzać stare budowle, zamki, stare miasta inny uwielbia naturę. Tu i tu można dotrzeć na wózku inwalidzkim. Ja zawsze wybieram naturę, poruszając się na wózku inwalidzkim, oczywiście wybieramy miejsca do których prowadzą utwardzone szlaki, weźmy również pod uwagę naszą kondycję, aby podołać wyzwaniu. Jednym z takich miejsc jest wodospad Szklarki, położony około 2,5 km od Szklarskiej Poręby. Jest to miejsce dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, przepiękne widoki, wyjątkowy mikroklimat, szum porywistego potoku, okazałe drzewa, przepiękna różnobarwna zieleń i na końcu wspaniały wodospad Szklarki. Przy wodospadzie znajduje się schronisko PTTK Kochanówka w którym możemy odpocząć i posilić się regionalnym daniem, podjazd pod wodospad wymaga sporej kondycji, ponieważ nachylenie terenu jest dość duże lub użycia wózka o napędzie elektrycznym. Szklarska Poręba, Karpacz i inne malownicze górskie miasteczka w większości posiadają infrastrukturę przyjazną dla osób na wózkach inwalidzkich, aczkolwiek niektóre podjazdy mogą być sporym wyzwaniem. Podążając dalej w stronę granicy z Czechami dotrzemy do miejscowości Jakuszyce są to Góry Izerskie, z polany Jakuszyckiej udajemy się w stronę schroniska Orle (ok. 5 km), pokonamy go bez problemu droga wyłożona jest asfaltem, następnie przez około 4 km po drodze szutrowej dotrzemy do schroniska Chatka Górzystów, położonego na Hali izerskiej. Widokowo cudowne niepowtarzalne krajobrazy, unikalna roślinność, świeże powietrze w takich miejscach można wspaniale odpocząć i „naładować akumulatory”.

Jaki wózek wybrać na taką turystyczną wyprawę?

Na takie wyprawy najlepiej udać się wózkiem z napędem elektrycznym, który dedykowany jest do jazdy po terenie o dużym nachyleniu, możemy wówczas oddać się podziwianiu krajobrazu i przepięknej niepowtarzalnej roślinności. Można też wózek inwalidzki wyposażyć w przystawkę elektryczną do wózka inwalidzkiego. Osoby na wózkach o napędzie ręcznym również sobie poradzą, aczkolwiek większą uwagę będą musieli zwrócić na to co znajduje się pod kołami wózka niż na krajobrazy. Jeżeli osoba z niepełnosprawnością chciałaby wybrać się na wyprawę wózkiem z napędem manualnym to najlepiej wybrać wózek inwalidzki turystyczny, specjalnie przygotowany na wycieczki w trudniejszym terenie.

elektryczny wózek inwalidzkiwózek inwalidzki ręczny lekki

Czy dzieci niepełnosprawne mogą brać udział w takich wyprawach?

Oczywiście gama wózków inwalidzkich dziecięcych jest równie szeroka jak dla dorosłych, z powodzeniem niepełnosprawne dziecko pod opieką osoby dorosłej, poradzi sobie na szlaku turystycznym a do tego będzie miało ogromną frajdę. Niepełnosprawne dzieci uwielbiają kontakt z naturą i zapewne sam fakt wyjazdu i możliwości korzystania z cudów natury przyniesie im wiele radości a dorosłym satysfakcję.

Czy na plaży można korzystać z wózków inwalidzkich?

Plaża to również miejsce, w którym możemy wypocząć, korzystać z kąpieli słonecznych i wodnych w tym celu skonstruowano specjalne wózki inwalidzkie na plażę, które ułatwiają poruszanie się po plaży oraz umożliwiają osobie niepełnosprawnej ruchowo zażyć kąpieli w morzu, jeziorze itp. Takie wózki wykonane są z bardzo lekkich, odpornych na wodę, sól i inne warunki atmosferyczne materiałów, dodatkowo wyposażone są w pływaki, które unoszą wózek razem z osoba niepełnosprawną na wodzie. Wózki posiadają odpowiednie atesty, osoba niepełnosprawna czuje się na takim wózku stabilnie i komfortowo.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl