W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Rodzaje stołów rehabilitacyjnych

Rodzaje stołów rehabilitacyjnych

W każdym gabinecie rehabilitacyjnym podstawowym elementem wyposażenia jest stół rehabilitacyjny. To jak dobrze będzie on dobrany do potrzeb przyjmowanych pacjentów oraz do potrzeb przyjmującego ich lekarza, w dużej mierze decyduje później o tym, jak skuteczne będą wykonywane na nim zabiegi. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu wskażemy elementy, które należy brać pod uwagę podczas wybierania stołu rehabilitacyjnego, do wykonywania jakich zabiegów najczęściej takie stoły są wykorzystywane oraz opiszemy, jakie są rodzaje stołów rehabilitacyjnych i w jakich warunkach mogą być one z powodzeniem użytkowane.

Do czego służą stoły rehabilitacyjne?

Stoły rehabilitacyjne, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane przede wszystkim do przeprowadzania różnego typu zabiegów z zakresu terapii manualnej lub terapii mięśniowej pacjentów, którzy są po wykonanych zabiegach lub po wypadkach. Na stołach rehabilitacyjnych wykonuje się również zabiegi fizykoterapeutyczne. Zastosowanie wygodnego i stabilnego stołu rehabilitacyjnego umożliwia przeprowadzenie z pacjentem odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, które mają na celu jak najlepsze przywrócenie sprawności.

Gabinet rehabilitacyjny to jednak niejedyne miejsce, w którym doskonale sprawdzają się różnego typu stoły rehabilitacyjne. Mogą być one też ważnym elementem wyposażenia zwykłych gabinetów lekarskich, salonów masażu, a nawet gabinetów kosmetycznych. Zaletą stołów rehabilitacyjnych jest bowiem duża wygoda, która jest potrzebna w trakcie poddawaniu się masażowi czy w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych.

Rodzaje stołów rehabilitacyjnych

Według podstawowego podziału stołów rehabilitacyjnych wyróżniamy dwa rodzaje stołów, które różnią się od siebie wyłącznie mobilnością.

Do stosowania w klinikach i gabinetach rehabilitacyjnych, gabinetach lekarskich oraz w salonach kosmetycznych i w salonach masażu najczęściej właściciele decydują się oczywiście na wybranie stacjonarnych stołów rehabilitacyjnych. Są one przeznaczone do przeprowadzania zabiegów wyłącznie w miejscu prowadzenia działalności. Nie można więc ich ze sobą zabrać, żeby udać się do pacjenta. Największą zaletą rehabilitacyjnych stołów stacjonarnych jest to, że zapewniają one największą stabilność i zazwyczaj są do nich dodawane także dodatkowe akcesoria, dzięki czemu mają znacznie rozszerzony zakres funkcji i ustawień. Dobrej jakości stacjonarne stoły rehabilitacyjne mają możliwość dowolnej regulacji wysokości i ułożenia jego poszczególnych elementów. Może być ona ręczna, ale w nowoczesnych stołach częściej  stosowana jest regulacja elektryczna lub hydrauliczna.

Drugim rodzajem stołów rehabilitacyjnych są stoły przenośne. Takie stoły rehabilitacyjne mają możliwość złożenia, dzięki czemu można je łatwo przenieść w inne miejsce czy do innego pomieszczenia. Wybór takiego stołu jest bardzo dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla terapeutów oraz masażystów i kosmetyczek, którzy świadczą swoje usługi w domach pacjentów. Wybierając rehabilitacyjny stół przenośny trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego jest on wykonany materiału. Będzie to miało bowiem wpływ nie tylko na jego ciężar, a więc na łatwość przewozu, ale także na jego stabilność podczas wykonywanej pracy. Zazwyczaj takie stoły są wykonywane  z metalu lub z drewna. Przed kupieniem konkretnego modelu warto jest jednak sprawdzić, w jaki sposób będzie nam się z nim pracowało i czy łatwo będzie nam go zabrać ze sobą do pacjenta.

Jak wybrać odpowiedni stół rehabilitacyjny?

Wybierając odpowiedni stół rehabilitacyjny, który będzie się wykorzystywało do wykonywania konkretnych zabiegów, koniecznie powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wygodę. Od tego, czy przyjmowanemu pacjentowi lub klientowi będzie wygodnie, najprawdopodobniej będzie zależało to, czy będzie chciał do nas wrócić. Jest to istotne, szczególnie jeśli prowadzi się salon masażu lub salon kosmetyczny.

Istotną rzeczą jest także to, żeby wybrany stół rehabilitacyjny składał się z odpowiedniej ilości segmentów, których zastosowanie umożliwi łatwe dostosowanie go do potrzeb pacjenta oraz wykonywanego zabiegu lub zabiegów. Dodatkowe segmenty umożliwiają wygodniejsze ułożenie pacjenta, które poskutkuje wyizolowaniem konkretnych części ciała, co pozwoli np. na ćwiczenie tylko konkretnych mięśni.

Stół rehabilitacyjny powinien mieć regulowany podnóżek, regulowany podgłówek oraz możliwe do wysunięcia lub schowania podłokietniki.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl