W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Reedukacja chodu jako wyzwanie dla pacjenta po udarze

kobieta trzymająca dłonie na skroniach

Udary mózgu stanowią jeden z poważniejszych współczesnych problemów zdrowotnych. U około 30% osób udar pozostawia trwałą niepełnosprawność. Najczęściej spotykanymi zaburzeniami poudarowymi, które wykluczają pacjenta z normalnego życia w społeczeństwie, są problemy z samodzielnym, prawidłowym chodzeniem. Często pojawia się osłabienie siły mięśni, zaburzenia świadomości przestrzennej, upośledzenie czucia głębokiego, a także kłopoty z utrzymaniem równowagi. 

Nawet jeśli pacjent może poruszać się samodzielnie, jego chód charakteryzuje się brakiem symetrii, powolnością, zaburzoną długością kroku. Przyczyną tego stanu jest niedowład połowiczy lub inne zmiany neurologiczne będące skutkiem udaru. Często pojawia się nierównomierne obciążenie jednej z kończyn, co wiąże się z nieprawidłowym zaangażowaniem mięśni i nieprawidłowym przenoszeniem masy ciała na jedną stronę. Sytuacja taka jest nie tylko utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu pacjenta, ale może także wywoływać zmiany zwyrodnieniowe w układzie ruchu, dlatego konieczna jest reedukacja chodu. Polega ona na ćwiczeniach zmierzających do poprawy równowagi i odbudowania funkcji lokomocji. Jest to proces długotrwały, powinien być rozpoczęty jak najwcześniej po przebytym udarze. Pomocne będą w tym przyrządy do nauki chodzenia. Istnieje kilka metod ćwiczeń, które można stosować jednocześnie. 

Metoda PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation, proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu) polega na stymulowaniu zmysłu dotyku poprzez odpowiednie ruchy terapeuty, wzroku poprzez śledzenie tych ruchów przez pacjenta, słuchu poprzez słuchanie komend terapeuty oraz pobudzaniu czucia głębokiego i poczucia równowagi. NDT Bobath (NeuroDevelopmental Treatment, terapia neuro-rozwojowa) bazuje na zjawisku neurplastyczności mózgu. W trakcie terapii pacjent pobudzany jest do ruchów naturalnych i hamowaniu nieprawidłowych, na przykład poprzez nauki trzymaniu ciężaru ciała na kończynie objętej porażeniem. CIT (metoda wymuszania ruchu) polega na pobudzeniu do ruchu kończyny uszkodzonej poprzez tymczasowe zablokowanie zdrowej. Biofeedback to „trening mózgu” za pomocą urządzenia pokazującego aktywność mięśni. Jego celem jest odzyskanie kontroli nad określonymi funkcjami. 

Jaki sprzęt jest potrzebny do reedukacji chodu? 

Reedukacja chodu powinna być prowadzona regularnie. Oprócz wspomnianych przyrządów do nauki chodzenia w opiece nad chorym pomaga specjalne łóżko rehabilitacyjne sterowane pilotem. Szczególnie w początkowej fazie rehabilitacji pomoże w przyjmowaniu pozycji siedzącej. Przy niedowładzie obu kończyn dolnych konieczny będzie wózek rehabilitacyjny, najlepiej multipozycyjny, a także kule, balkoniki i chodziki. Przy ćwiczeniach pomagających utrzymać prawidłową pozycję ciała na stojąco pomocny będzie pionizator lub parapodium. 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl