W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej?

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej?

Osoby starsze niejednokrotnie z wiekiem mają coraz większe problemy z poruszaniem się, co de facto utrudnia lub całkowicie uniemożliwia im funkcjonowanie. Ból kolan, stóp, nadwaga czy też choroba często zmuszają je do pozostania w domu.  Chcąc jednak być samodzielni, coraz częściej decydują się na wózek inwalidzki, który ułatwia im poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. My podpowiadamy jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. 

Dla kogo wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki przeznaczony jest dla osób mających problemy z poruszaniem się i ogólnym funkcjonowaniem w zakresie narządu ruchu. Nie jest więc on tylko przeznaczony dla osoby starszej czy schorowanej. Wózek inwalidzki to nie powód do wstydu a szansa na niezależność i samodzielność w poruszaniu się. To dzięki niemu wiele osób starszych może w miarę normalnie funkcjonować, w tym robić zakupy czy wychodzić na spacery. 

Nowoczesne wózki inwalidzkie dla osób starszych można z łatwością dopasować do potrzeb, stanu zdrowia czy sylwetki użytkownika. Większe lub mniejsze, lżejsze lub cięższe takie są właśnie wózki inwalidzkie - wystarczy wybrać odpowiedni model i dostosować go do własnych potrzeb i preferencji. Mogą z niego korzystać zarówno osoby starsze, jak i dzieci, które są w potrzebie lub z jakichkolwiek przyczyn mają problemy z poruszaniem się. 

Pamiętajmy jednak, wózek inwalidzki ma być niejako ostatecznością, ponieważ nie może zniechęcać osoby chorej czy seniora do podejmowania aktywności fizycznej. Czasami bowiem, lepiej jest wybrać balkonik. 

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej?

Wózek inwalidzki dobiera się w zależności od schorzenia, od prostych wózków inwalidzkich po wózki pielęgnacyjne, które spełniają wymagania najbardziej potrzebujących osób. 

Dokonując wyboru możemy mieć nie lada problem tym bardziej, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele zróżnicowanych modeli i marek. Jak więc wybrać najlepszy wózek inwalidzki dla osoby starszej? Przede wszystkim zastanówmy się, czy będzie to elektryczny wózek dla seniora czy ręczny, ale o tym w dalszej części niniejszego artykułu. Przy jego wyborze zwróćmy także uwagę na następujące jego elementy:

  • Głębokość siedziska - im głębsza tym osoba starsza może mieć trudność ze wstawaniem. 
  • Jakość hamulców.
  • Oświetlenie. 
  • Wielkość kół. 
  • Dodatkowe akcesoria, np. torby, pokrowce, podłokietniki, które ułatwią robienie zakupów.
  • Możliwość zmiany nachylenia kół. 

Kupując wózek inwalidzki dla osoby starszej pamiętajmy także o tym, żeby całkowita jego wielkość nie była zbyt duża, ponieważ może on utrudnić przemieszczanie się po domu, a tym samym pogłębi istniejące ograniczenia ruchowe osoby starszej. Ponadto będzie niepraktyczny i zajmie nadmierną przestrzeń w mieszkaniu, co może z kolei być problematyczne również dla innych domowników. 

Jak dobrać szerokość wózka inwalidzkiego? 

Szerokość wózka inwalidzkiego jest o tyle istotna, że powinien być on nie tylko wygodny, ale także powinien umożliwiać poruszanie się w wąskich miejscach. Aby odpowiednio dopasować jego wymiary do własnej sylwetki należy zmierzyć szerokość miednicy w linii prostej, a następnie wybrać model o kilka centymetrów szerszy. Odpowiednie dopasowanie wózka ma bowiem znaczący wpływ na efektywność poruszania się. Pamiętajmy jednak, że nie tylko szerokość wózka inwalidzkiego ma znaczenie.Istotne są także m.in.:

  • wysokość oparcia,
  • zagłówki,
  • podnóżek itp. 

Aby dobrać wózek inwalidzki dla osoby starszej warto także skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub specjalistów ze sklepu medycznego, którzy dokładnie podpowiedzą, jaki model będzie odpowiedni dla konkretnej osoby.

Kiedy warto kupić wózek dla osoby starszej?

Wózek inwalidzki kupuje się najczęściej dla osób po urazach, złamaniach, wypadkach lub osób które od urodzenia mają problemy z poruszaniem się. Najlepiej rozważyć jego zakup dla osób, które z różnych przyczyn po prostu nie mogą chodzić. W pozostałych przypadkach czasem lepiej wybrać chodzik. Niezależnie jednak od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujemy warto namawiać bliską nam osobę do chociażby minimalnej aktywności fizycznej. Wózek inwalidzki, tak jak to już zostało powiedziane, może rozleniwić, a to z kolei nie sprzyja powrotowi do zdrowia. 

Elektryczny wózek dla seniora czy ręczny? 

Wózek elektryczny czy manualny - osoby posiadające sprawne ręce wybierają wózki manualne ze względu na ich mniejszy koszt zakupu, gabaryty i wagę - w małych pomieszczeniach łatwiej się poruszać mniejszym i lżejszym wózkiem, chyba że użytkownik wymaga wózka elektrycznego. W terenie najbardziej sprawdzają się wózki elektryczne, ponieważ bez wysiłku można pokonywać duże odległości. .

Zakup wózka inwalidzkiego dla osoby starszej może być dużym wydatkiem, aczkolwiek jego funkcjonalność oraz zapewnienie choremu niezależności może rekompensować koszty. W niektórych przypadkach zaś jego zakup sprawia, że nie musimy zatrudniać opiekunki. Stąd też wydatki związane z nabyciem wózka inwalidzkiego szybko się nam zwrócą. Nie zapominajmy jednak o tym, że jego wybór powinien być zawsze skonsultowany z fizjoterapeutą lub lekarzem. 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl