W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Jak wybrać chodzik dla seniora? Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych

Jak wybrać chodzik dla seniora? Rodzaje balkoników rehabilitacyjnych

Balkoniki dla seniora pomagają w codzienności, nie tylko podczas wstawania z łóżka, czy poruszania się po domu, ale także w czasie spacerów. To niezastąpiona pomoc, nie tylko dla osób starszych, ale także tych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Nie zajmują tak wiele miejsca, jak wózki inwalidzkie, a przede wszystkim pozwalają zachować niezależność pacjentom. Zobaczcie, jak wybrać chodzik dla seniora i czy Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje ich zakup? 

Do czego służy chodzik dla seniora?

Chodzik rehabilitacyjny pomaga nie tylko osobom starszym w ich codziennym funkcjonowaniu. Nie tylko ułatwia, ale często umożliwia chodzenie osobom cierpiącym z powodu zaburzeń układu ruchu. Balkonik dla seniora może służyć także jako wsparcie podczas wstawania z łóżka. Stabilizuje chodzenie oraz pomaga w korzystaniu z toalety.

Balkoniki dla seniorów to nic innego jak aluminiowe konstrukcje, których parametry i funkcjonalność można dopasować indywidualnie do potrzeb i preferencji pacjentów. 

Jak wybrać chodzik dla seniora?

Chodzik dobieramy odpowiednio do potrzeb i możliwości osoby potrzebującej dla osób mniej sprawnych wystarczy podstawowy chodzik lub balkonik kroczący, jeżeli osoba jest bardziej sprawna można ją zaopatrzyć w chodzik lub balkonik na 2 kołach a dla osób sprawnych potrzebujących lekkiego wsparcia można wybrać chodzik lub balkonik 4 kołowy, mający szerokie zastosowanie i dający duże możliwości w poruszaniu się.

Wybierając balkonik dla seniora warto zwrócić uwagę na jego parametry. Chodziki bowiem mają ułatwiać, a nie utrudniać przemieszczanie się. Ich dopasowanie w dużej mierze zależy od poziomu sprawności seniora, a także zdolności finansowych. Przy wyborze balkonika należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • Wysokość chodzika. Musi być on idealnie dopasowany do wzrostu seniora, aby nie musiał on zbytnio zginać kolan, lub stawać na palcach, co tylko niepotrzebnie nadwyrężyłyby jego stawy. Źle dobrany balkonik może tylko niepotrzebnie zrazić do jego użytkowania. Zaleca się, aby wysokość chodzika, jego uchwytów i rączek, dobrana była do wysokości, na której znajdują się biodra seniora. 
  • Balkonik dla seniora, który ma problemy z równowagą powinien być nieco wyższy. Warto, aby obejmował stelażem ciało pacjenta dookoła, aż do wysokości jego pach.
  • Materiał, z którego wykonany jest sprzęt, ponieważ to wpływa najbardziej na jego wagę. W przypadku balkoników sztywnych ważne, aby były nie tylko stabilne, ale także stosunkowo lekkie i łatwe do przenoszenia. Chodziki dla seniorów najczęściej wykonane są z aluminium, które spełnia oba parametry. 
  • Balkoniki składane będą idealne zarówno do codziennego użytkowania po domu, czy spacerów, ale także podczas podróży, czy wizyty u lekarza. Taki sprzęt rehabilitacyjny zajmuje w domu znacznie mniej miejsca, przez co nie przeszkadza innym domownikom. Łatwiej, go też przetransportować, czy to komunikacją miejską, czy niewielkim samochodem. 
  • Rodzaj chodzika, który zależny jest od potrzeb i możliwości finansowych seniora. 

Rodzaje chodzików rehabilitacyjnych

Istnieje wiele różnych sprzętów rehabilitacyjnych, które ułatwiają poruszanie się osobie starszej. Samych balkoników jest wiele rodzajów: 

  • Sztywny balkonik dla seniora (balkonik statyczny), którego konstrukcja jest stabilna, przez co praktycznie uniemożliwia przewrócenie się. Nóżki posiadają antypoślizgowe nakładki. Ten typ balkonika idealnie sprawdzi się dla osób, którzy mają problem z utrzymaniem równowagi. Jego wadą jest jednak fakt, że wymaga od seniora używania siły, z uwagi na konieczność podnoszenia go od podłoża podczas chodzenia. 
  • Balkonik kroczący dopasowujący się do zakresu ruchu osoby, która go używa. Jest to model przeznaczony dla osób, które ze względu na problemy z mięśniami rąk nie są w stanie podnosić balkonika sztywnego. Poruszając się przy pomocy chodzika kroczącego pracują mięśnie nóg, rąk i tułowia, co poprawia ich wytrzymałość i elastyczność.
  • Balkonik na kółkach, który w największym stopniu ułatwia płynne poruszanie się. Jest on przeznaczony dla osób u których nie występują problemy z równowagą. Sprawdzi się idealnie zarówno podczas spaceru, ale i codziennego poruszania się w domu, pod warunkiem, że senior ma silne mięśnie rąk i kręgosłupa. Musi on mieć także dobre poczucie równowagi. 
  • Balkoniki trójkołowe, które idealnie sprawdzają się podczas poruszania po niezbyt równych nawierzchniach. 
  • Balkoniki na 4 kołach.

Dostępne są także balkoniki dla osób z nadwagą, które posiadają wytrzymałość nawet do 200 kg. Poza tym rozróżniamy jeszcze chodziki z podparciem pod łokcie “AMBONA” i chodzik z podparciem pod pachy

Ile kosztuje chodzik dla seniora?

Ceny balkoników dla seniora zaczynają się już od ok. 150 zł. Są to zazwyczaj chodziki sztywne. Można je kupić zarówno w sklepach ze sprzętem medycznym, ale także ortopedycznym, w tym również przez Internet. W tym ostatnim przypadku ich koszt może być znacznie niższy niż w sklepach stacjonarnych. 

Najdroższe chodziki kosztują nawet 1000,00 zł.

Czy balkonik dla seniora jest refundowany?

Balkoniki dla seniora mogą być częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby uzyskać dofinansowanie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda odpowiednie zlecenie. Następnie z owym dokumentem należy udać się do oddziału NFZ (można również wysłać poprzez skrzynkę elektroniczną), który musi potwierdzić refundację. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony można udać się do sklepu medycznego po zakup balkonika. Minus - można skorzystać wyłącznie z tych sklepów, które mają podpisaną umowę z NFZ

Wybierając balkonik dla seniora warto uwzględnić jego parametry, aby osoba go używająca nie zniechęciła się od razu. Źle dobrany model będzie nie tylko niewygodny, ale także może być też dużym obciążeniem dla stawów i mięśni pacjenta. Jeżeli nie wiemy, jaki balkonik wybrać, warto skorzystać z pomocy specjalistów, w tym sprzedawców sklepów medycznych. 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl