W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Dla kogo skuter inwalidzki i jak dobrać odpowiedny model? Rodzaje skuterów inwalidzkich

Dla kogo skuter inwalidzki i jak dobrać odpowiedny model? Rodzaje skuterów inwalidzkich

Elektryczny skuter inwalidzki to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które z różnych powodów mają problemy z poruszaniem się, a jednocześnie chciałyby zapewnić sobie większą niezależność. To produkty certyfikowane i bezpieczne, a także coraz częściej wybierane przez osoby starsze. Skuter inwalidzki pozwala nie tylko na przemieszczanie się w dowolne miejsce, ale także ułatwia wykonywanie codziennych sprawunków. Sprawia, że nie są zależne od innych, a tym samym mogą „normalnie” funkcjonować w społeczeństwie. Jak dobrać skuter inwalidzki? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Dla kogo skuter inwalidzki będzie najlepszym rozwiązaniem?

Co to jest skuter inwalidzki? 

Skuter inwalidzki to nic innego jak pojazd elektryczny dostosowany do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się. To niejako połączenie wózka inwalidzkiego ze skuterem standardowym, z tym że jest on bardziej od niego stabilny i nie wymaga balansowania ciałem w trakcie jazdy, aby utrzymać równowagę. Dodatkowo osiąga on większe prędkości aniżeli elektryczny wózek inwalidzki, co znacznie ułatwia mobilność.

Skutery inwalidzkie z roku na rok zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Na zachchodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych są one zaś tak popularne, że nikogo nie dziwi ich widok na ulicach czy nawet w galeriach handlowych a nawet swobodnie poruszają się po supermarketach.

Dla kogo skuter inwalidzki?

Skuter inwalidzki często mylony jest z elektrycznym wózkiem inwalidzkim. Jest to zdecydowanie błędne przekonanie, ponieważ różnią się one zarówno budową jak i zastosowaniem. Skutery inwalidzkie w szczególności polecane są dla seniorów i innych osób mających trudności z poruszaniem się. Coraz częściej są również wykorzystywane przez osoby z niepełnosprawnością, dzięki czemu zyskują one większą niezależność.

Należy pamiętać, że skuter inwalidzki nie sprawdzi się u tych, którzy potrzebują dodatkowej stabilizacji, by utrzymać odpowiednią pozycję siedzącą. W ich przypadku zdecydowanie lepiej wybrać elektryczny wózek inwalidzki.

Jak dobrać skuter inwalidzki?

Wybierając skuter inwalidzki czy to dla osoby starszej, czy też mającej problemy z poruszaniem się warto wziąć pod uwagę następujące elementy:

  •  Stopień niepełnosprawności osoby, która będzie się na nim poruszać.
  •  Wagę oraz gabaryty użytkownika.
  •  Jego poziom sprawności, w tym możliwość poruszania rękami. Jest to niezbędne, aby móc prawidłowo kierować pojazdem.
  •  Rodzaj i pojemność akumulatora. Na szczególną uwagę zasługują akumulatory żelowe, ponieważ słyną one z niemal całkowitej bezawaryjności i łatwości w obsłudze.
  •  Moc akumulatora. Podstawowe elektryczne skutery inwalidzkie są w stanie przejechać jednorazowo ok. 20 km., przy prędkości maksymalnej 7-8 km/h. Bardziej unowocześnione rozwijają prędkość do 17 km/h i zasięg do 40 km.
  • Wielkość pojazdu.
  • Teren, po którym będzie poruszać się nasz skuter inwalidzki. W tym przypadku istotne są koła i system amortyzacji naszego pojazdu. Jeżeli skuter inwalidzki ma poruszać się głównie poza miastem na bitych drogach wówczas warto zakupić modele o większych kołach i z lepszą amortyzacją.
  • Wyposażenie dodatkowe np. światła, kierunkowskazy itp.
  • Waga skutera inwalidzkiego. Jest to czynnik istotny szczególnie biorąc pod uwagę możliwość jego przewiezienie w inne miejsce. Najmniejsze modele ważą około 40 kg. i łatwo je wówczas przewozić w bagażniku samochodu. Bardziej zaawansowane skutery inwalidzkie mogą natomiast ważyć nawet 150 kg.

Dlaczego warto kupić skuter inwalidzki?

Jak to już zostało zaznaczone skuter inwalidzki ułatwia przemieszczanie się osobom z problemami w poruszaniu się. Ułatwia życie, tym, którzy z jakichkolwiek powodów nie mają siły możliwości lub … chęci, by samodzielnie pokonywać dłuższe dystanse. Wyposażone są w wygodne siedzisko oraz specjalny układ kierowania, który ułatwia sterowanie, a jednocześnie ogranicza do minimum konieczność pracy rąk. Przypomina wprawdzie tradycyjny skuter, z tą różnicą, że opiera się na trzech lub czterech kołach. Jest więc znacznie stabilniejszy. Skutery inwalidzkie rozwijają także większe prędkości niż wózki elektryczne, stąd też są zdecydowanie bardziej praktyczne.

Skuter inwalidzki a poruszanie się po drogach publicznych

Przepisy prawa jak na razie nie regulują możliwości poruszania się skuterem inwalidzkim po drogach publicznych. W praktyce jednak jest on traktowany jak wózek inwalidzki z napędem elektrycznym i tutaj przepisy jasno wskazują, że można się nim poruszać zarówno po chodnikach jak i po drogach publicznych. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że na ulicach wózek i skuter inwalidzki muszą być wyposażone w światła oraz możliwość sygnalizowania wszelkich planowanych manewrów, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ruchu drogowego – traktuje się je jak rowery.

Należy także pamiętać, że skutery inwalidzkie nie podlegają rejestracji, tak jak ma to miejsce w przypadku samochodów. Oznacza to w praktyce tylko tyle, że unikniemy wizyty w urzędzie. Od tej reguły są jednak wyjątki. Dotyczy to m.in. trójkołowych pojazdów elektrycznych ZT-15-B, w których to napęd przenoszony jest za pomocą dyferencjały podobnie jak ma to miejsce w samochodach osobowych. Takie skutery inwalidzkie osiągają też prędkość do 25 km/h i należy je zarejestrować w Wydziale Rejestracji Pojazdów.

Ile kosztuje skuter inwalidzki?

Kupując skuter inwalidzki z pewnością dużą rolę odgrywa cena. Im bardziej nowoczesne modele i lepiej wyposażone tym są one jednak droższe. W tym miejscu warto wspomnieć, że istnieje możliwość dofinansowania ich zakupu, co również warto rozważyć. Odpowiednio dobrany skuter inwalidzki, którego ceny zaczynają się już od 6 tys. złotych, znacząco ułatwia funkcjonowanie.

Nie wiesz, jaki skuter inwalidzki będzie odpowiedni. Zapraszamy do kontaktu.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl