
Osoby starsze, ze względu głównie na swój podeszły wiek, borykają się z różnymi problemami stawów. Nierzadko również skarżą się na bóle pleców. Z uwagi na to często większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej, co z kolei nie sprzyja powrotowi do zdrowia i pełnej sprawności. Seniorzy spędzają czas głównie w domu, przed telewizorem. Nic więc dziwnego, że najlepszym rozwiązaniem dla nich jest specjalny fotel geriatryczny, który ułatwia funkcjonowanie. Sprawdź, czym jest taki fotel i jakie ma zastosowanie? Jak dobrać odpowiedni model?
Czym jest fotel geriatryczny?
Fotel geriatrycznywspomagający pionizację to nic innego jak specjalistyczny mebel, który łączy w sobie cechy tradycyjnego fotela ze sprzętem przeznaczonym do rehabilitacji, głównie osób starszych. Kojarzony jest głównie jako element wyposażenia domów opieki, lecz obecnie coraz więcej osób decyduje się na ich zakup z uwagi na funkcjonalność i wygodę. Fotel geriatryczny idealnie sprawdzi się dla seniorów, ale także osób mających problemy z poruszaniem się (np. po przebytych chorobach czy urazach) oraz wymagających specjalistycznej rehabilitacji.
Fotel geriatryczny jest praktycznym meblem, który ułatwia siadanie, ułożenie w odpowiedniej pozycji oraz wstawanie. Nic więc dziwnego, że jest on doceniany na co dzień zarówno w szpitalach, sanatoriach, domach opieki dla seniorów, jak i w hospicjach. Jest prosty w obsłudze, dlatego bez problemu dopasujemy go do swoich potrzeb i potrzeb osoby starszej.
Różnice pomiędzy zwykłym fotelem a fotelem geriatrycznym
Zwykły fotel to mebel przeznaczony do siedzenia w jednej pozycji. Fotel geriatryczny natomiast, ze względu na liczne funkcje i możliwości regulacji, przystosowany jest do potrzeb seniorów, a tym samym ułatwia im codzienne funkcjonowanie oraz zapewnia niezbędny komfort. Taki mebel wyposażony jest między innymi w wysokie oparcie, podłokietniki, kółka, a także mechanizmy regulujące nachylenie. Dopasować do swoich potrzeb można na przykład nachylenie oparcia (możliwość odchylenia do pozycji półleżącej), podparcia łydek, a nawet pochylania do przodu całego fotela. Dzięki tym udogodnieniom dowolnie ustawisz pozycję np. do drzemki, a także ułatwisz seniorowi wstawanie.
Czy warto kupić fotel geriatryczny do domu prywatnego?
O ile finanse nie stanowią przeszkody, nie ma żadnych przeciwwskazań dla użytkowania takiego fotela w domu. Funkcjonalności, w jakie wyposażono fotel geriatryczny, znacząco ułatwiają rozmaite codzienne czynności. Choć mebel jest raczej spory, bez trudu mieści się także w niewielkich pokojach, a zamontowane kółka pozwalają dowolnie zmieniać położenie fotela.
Rodzaje foteli geriatrycznych
Na rynku dostępne są różne rodzaje foteli geriatrycznych. Różnią się one konstrukcją, materiałem, z którego są wykonane, designem oraz przede wszystkim ceną. Warto wybrać najlepszy fotel, aby zakup okazał się trafiony i służył nam jak najdłużej, dlatego wyróżnić można:
- fotele geriatryczne pielęgnacyjno-zabiegowe — są podstawowym elementem wyposażenia medycznego dla osób chorych, które większą część dnia spędzają w łóżku. Niestety pozycja leżąca nie jest korzystna dla zdrowia. Fotel pielęgnacyjno-zabiegowy, jak sama nazwa wskazuje, ułatwia wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie wówczas, gdy jest on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych;
- fotele geriatryczne wspomagające wstawanie, pozwalające łatwo przejść z pozycji siedzącej do stojącej poprzez wbudowane mechanizmy. Przeznaczone są w szczególności dla osób, które mają problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej. Fotel jest odpowiednio profilowany, a jego kształt zdaje się otulać użytkownika, jednocześnie zapewniając mu doskonałą stabilizację zapobiegającą zsuwaniu się osoby siedzącej;
- fotele geriatryczne elektryczne to modele nieco droższe, acz przystosowane do potrzeb najbardziej wymagających osób, które ze względu na trudności w poruszaniu potrzebują wsparcia. Pacjenci często nie są w stanie samodzielnie zmienić położenia kąta nachylenia oparcia czy podłokietników. Fotel geriatryczny elektryczny jest dla nich dużym ułatwieniem.
Zastosowanie foteli geriatrycznych
Fotele rehabilitacyjne dla seniorów projektowane są z myślą o potrzebach osób starszych, co uwzględnione jest w konstrukcji mebli. Zazwyczaj są wysokie oraz bardziej rozbudowane, aby z łatwością można było na nich usiąść i wstać. Dodatkowo wyposażone są w regulację kątów nachylenia kluczowych elementów, w tym np. oparcia i podparcia łydek.
Elektrycznefotele geriatrycznewspomagające pionizację są szczególnym ułatwieniem dla osób, które ze względu na choroby mają problem nie tylko z poruszaniem się, ale także schylaniem. Jednym przyciskiem możemy odchylić mebel do tyłu, przez co osoba na nim siedząca przybiera pozycję półleżącą, idealną do głębszego relaksu czy też drzemki. W przeciwieństwie do tradycyjnych foteli, fotel geriatryczny dla seniora nie zapada się podczas siedzenia, przez co nie utrudnia wstawania.
Jak wybrać fotel geriatryczny dla seniora?
Wygodny fotel geriatryczny powinien mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość i wyprofilowanie. Jest to bardzo istotne, ponieważ osoby w podeszłym wieku najczęściej mają ograniczony zakres ruchów. Fotel geriatryczny z podwyższonym oparciem zapewnia doskonały wypoczynek, rozmiar oparcia powinien być na tyle wysoki, aby umożliwić wygodne ułożenie na nim głowy i podparcie kręgów szyjnych. Należy unikać mebli, których oparcie obejmuje wyłącznie odcinek lędźwiowy. Są one wygodne, ale tylko do tymczasowego siedzenia. Równie istotna jest szerokość i poziom usytuowania podłokietników odciążających dłonie, przedramiona oraz kręgosłup. Fotel geriatryczny ma być przede wszystkim wygodny.
Wybierając fotel geriatrycznydla seniora, warto zwrócić także uwagę na rodzaj zastosowanego wypełnienia, w tym jego nośność i sprężystość. Najmniej istotne wydaje się obicie. Można wybierać fotele rehabilitacyjne wykonane ze skóry naturalnej, ekologicznej, czy też innego materiału syntetycznego. Jeżeli jednak istnieje ryzyko ich przybrudzenia, warto wybrać mebel, który łatwo się czyści. Dostępnych jest też wiele foteli geriatrycznych na kółkach, dzięki czemu możemy bez większego problemu transportować je w różne miejsca, w tym nawet spędzać na nim czas, siedząc np. na tarasie.
Czy używany fotel geriatryczny to dobry pomysł?
Decyzja o zakupie używanego fotela geriatrycznego to na pewno tańsze rozwiązanie, jednak niekoniecznie równie dobre, co zaopatrzenie się w nowy mebel. Przede wszystkim trudne jest znalezienie takiego modelu, który idealnie będzie dopasowany do potrzeb seniora. Nowy fotel rehabilitacyjny to stuprocentowa gwarancja dostosowania do oczekiwań użytkownika, jak również higienicznej czystości oraz sprawności mebla.
Wyposażenie dodatkowe do fotela geriatrycznego
Oprócz zakupu fotela geriatrycznego osoby starsze mogą dokupić także dodatkowe elementy. Często wybierany przez seniorów jest dodatkowy stolik, dzięki któremu mogą oni swobodnie spożywać posiłki i wypić chociażby herbatę, a tym samym mebel nie musi stać w pobliżu stołu. Dodatkowym, często wybieranym wyposażeniem, jest podnóżek, który zapewni jeszcze większy komfort oraz odpoczynek. Nie wiesz, jaki fotel geriatryczny wybrać dla osoby starszej? Zapraszamy do kontaktu!