W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Co to są i do czego służą pasy unieruchamiające pacjenta? Dla kogo pasy unieruchamiające pacjenta?

Co to są i do czego służą pasy unieruchamiające pacjenta? Dla kogo pasy unieruchamiające pacjenta?

Pasy unieruchamiające pacjenta powszechnie kojarzą nam się z oddziałami psychiatrycznymi. Stosowane wobec osób, które z różnych powodów zachowują się agresywnie i trzeba zastosować wobec nich przymus bezpośredni. W praktyce pasy medyczne dostępne są w wielu różnych rodzajach, wśród których są również te stabilizujące tułów. Mają one zupełnie inne zadanie, aniżeli te stosowane w przypadku pacjentów, których zachowanie zagraża nie tylko im ale również innym osobom. Co to są i do czego służą pasy unieruchamiające pacjenta? U kogo powinny być stosowane? Jakie są rodzaje pasów medycznych?

Co to są pasy unieruchamiające pacjenta?

Pasy unieruchamiające pacjenta to produkt medyczny, który pozwala na pewien zakres ruchów w łóżku, ale jednocześnie zabezpieczana przed samodzielnym wypięciem się z nich pacjenta.  To rodzaj specjalnej ortezy bezpiecznej dla osoby ją stosującej. Zabezpiecza ją przed możliwością zrobienia krzywdy sobie i innym.

Do czego służą pasy unieruchamiające pacjenta?

Pasy medyczne znajdują zastosowanie najczęściej w sytuacjach, gdy pacjent pozostaje pod bezpośrednim nadzorem lekarzy i terapeutów. Jaka sama nazwa wskazuje pasy unieruchamiające służą przede wszystkim do ograniczenia ruchów. Zabezpieczają pacjenta przed upadkiem z łóżka, ale również uniemożliwiają mu samookaleczenie, czy też zrobienie krzywdy innym osobom.

Czy pasy medyczne są bezpieczne dla pacjenta?

Pasy unieruchamiające pacjenta wykonane są z tworzywa sztucznego, dodatkowo wyposażone w otwory regulacyjne oraz rzepy zapinane za pomocą klucza magnetycznego, który uniemożliwia pacjentowi samodzielne rozpięcie się. Stosowane są w celu zabezpieczenia go przed możliwymi urazami czy też innymi zdarzeniami niepożądanymi typu: zadławienie, narażenie na utratę życia lub zdrowia innych osób. Jest to produkt medyczny, dostosowany do potrzeb zarówno samych pacjentów jak i lekarzy i opiekunów.

Dla kogo pasy unieruchamiające pacjenta?

Pasy unieruchamiające wykorzystywane są głównie w przypadku pacjentów narażonych na samookaleczenia i stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla siebie i innych osób. Nie są to jednak jedyne pasy medyczne. Niektóre z nich wykorzystywane są w celu podtrzymania osoby chorej, np. na wózku inwalidzkim. Są to tzw. pasy stabilizujące tułów. Ograniczają one ruchy pacjenta, ale jednocześnie ułatwiają jego pozycjonowanie np. zapobiegają obracaniu się. Są szczególnie przydatne podczas używania ich na wózku inwalidzkim, ponieważ uniemożliwiają zsunięcie się z niego.

Pasy unieruchamiające pacjenta dedykowane są więc przede wszystkim osobom z fizycznymi lub psychicznymi ograniczeniami, wymagającymi zabezpieczenia bądź też ograniczenia swobody ruchów. Powinny być stosowane przede wszystkim w przypadku osób, które nie powinny poruszać się czy zmieniać pozycji. Chronią pacjentów z różnego typu ograniczeniami przed np. spadnięciem z łóżka w trakcie snu.

Stosowanie przymusu wobec pacjenta w świetle prawa

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że przymus bezpośredni w żadnym wypadku nie jest formą kary dla pacjentów. Jest sposobem postępowania medycznego, a w niektórych przypadkach koniecznością, która motywowana jest dobrem pacjenta. Jak możemy przeczytać na stronach rządowych, psychiatrzy coraz częściej odchodzą od stosowania kaftana, prześcieradeł czy uchwytów, które najczęściej widujemy na filmach (w szczególności horrorach), ponieważ uznają oni je za mało humanitarne. Za optymalny sposób unieruchomienia uznają natomiast pasy  medyczne, które służą do umocowania pacjenta do łóżka.

Pamiętajmy: „Dla personelu medycznego zapięcie w pasy pacjenta, także nie jest czynnością przyjemną. Pacjent zapinany jest przez kilka osób. Bardzo często taka osoba ubliża werbalnie personelowi, grozi jego rodzinie, bliskim, jest agresywna fizycznie” (gov.pl).

Zastanawiasz się, które pasy unieruchamiające a może pasy stabilizujące tułów wybrać, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wybrać zarówno odpowiedni model, jak i rozmiar zapięcia.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl