W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Co to jest kinezyterapia i na czym polega? Wskazania do kinezyterapii. Urządzenia do kinezyterapii.

Co to jest kinezyterapia i na czym polega? Wskazania do kinezyterapii. Urządzenia do kinezyterapii.

Jeżeli mamy problemy z poruszaniem się, jesteśmy po operacji i wymagamy rehabilitacji warto rozpocząć fizjoterapię. Jej głównym celem ma być przywrócenie pełnej sprawności ruchowej, zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz ogólne poprawa wydolności organizmu. Odpowiednio zastosowane ćwiczenia mogą być środkiem leczniczym, który będzie mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i przede wszystkim fizyczne pacjenta. Poznajcie kinezyterapię, która przynosi widoczne efekty.  Na czym polega kinezyterapia? Jakie są wskazania do jej zastosowania, a także jakie urządzenia do kinezyterapii warto zakupić? Na te i podobne pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Co to jest kinezyterapia?

Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) jest częścią fizjoterapii, której głównym zadaniem jej jest nic innego jak leczenie ruchem. Wykorzystuje ona ćwiczenia fizyczne (tzw. gimnastyka lecznicza, ćwiczenia w obciążeniu) w celach profilaktycznych. Dzięki nim eliminowane są także różne choroby i schorzenia, które utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Na czym polega kinezyterapia?

Kinezyterapia to forma terapii ruchem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie poprawić wydolność organizmu, a także sprawność mięśni. Korygują wady postawy o przywracają sprawność i komfort życia sprzed choroby. Zapobiegają także wielu schorzeniom. Potrafi opóźnić także rozwój wielu chorób. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny i wymaga odmiennego podejścia do leczenia i rehabilitacji, stąd też, szczególnie na początku, wykonując różne ćwiczenia należy skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą. Doradzi on nie tylko, jak je prawidłowo wykonywać, ale także dobierze je do potrzeb i możliwości pacjenta. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą bowiem przynieść więcej szkody dla organizmu niż pożytku.

Rodzaje kinezyterapii

Zabiegi kinezyterapii można podzielić na dwie grupy:

 •         Kinezyterapia miejscowa np. kinezyterapia kręgosłupa, kolana, oddziałuje wyłącznie na jeden konkretny narząd, w celu przywrócenia mu pełnej sprawności.
 •         Kinezyterapia ogólna stosowana w leczeniu wszelkich wad i dyskomfortu u pacjentów. Jej głównym celem jest przywrócenie sprawności na poziomie strukturalnym i funkcjonalnym. Dba również o dobrostan psychiczny pacjentów.

Rodzaje ćwiczeń kinezyterapeutycznych

Ćwiczenia kinezyterapeutyczne można podzielić na kilka rodzajów:

 •         Ćwiczenia bierne, które są wykonywane przez fizjoterapeutę bądź też przy użyciu przez niego specjalnych urządzeń, bez udziału pacjenta.
 •         Ćwiczenia czynne wykonywane przez pacjenta pod nadzorem fizjoterapeuty.
 •         Ćwiczenia specjalne będące połączeniem ćwiczeń biernych i czynnych.
 •         Ćwiczenia w obciążeniu, gdzie ćwiczony fragment ciała jest obciążony, aby ułatwić pracę fizjoterapeutom.
 •         Ćwiczenia izometryczne, które polegają na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości, czyli bez poruszania kończynami.
 •         Ćwiczenia samowspomagające polegające na wspomaganiu ruchów kończyny chorej poprzez zdrową.
 •         Ćwiczenia w podwieszeniu.

Zastosowanie kinezyterapii

Kinezyterapia umożliwia przywrócenie prawidłowej ruchomości w stawach oraz poprawia siłę i wytrzymałość mięśni. Pobudza także działanie ośrodkowego układu nerwowego, układu oddechowego i sercowo – naczyniowego. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą dodatkowo korygować wady postawy ciała a także nieprawidłowe nawyki ruchowe. Przygotowuje także pacjenta do życia w pełnej niepełnosprawności wzmacniając zdrowe części jego ciała.

Wskazania do kinezyterapii, czyli kinezyterapia praktyczna w schorzeniach narządów ruchu

Kinezyterapia jest skuteczna w przypadku:

 •         Mięśni, kości i stawów, w tym np. korygowaniu wad postawy.
 •         Chorób układu nerwowego poprzez zwiększenie szybkości i łatwości reagowania na bodźce.
 •         Układu oddechowego zapobiegając powikłaniom płucnym oraz wszelkim deformacjom kręgosłupa. Uczy prawidłowego sposobu oddychania a także pozwala zwiększyć pojemność płuc.
 •         Układu nerwowego, np. w przypadku choroby Parkinsona czy stwardnienia rozsianego.
 •         Układu krwionośnego, w tym m.in. dławicy piersiowej, choroby wieńcowej. Wykonywane ćwiczenia zwiększają jego wydolność a tym samym zapobiegają  np. zakrzepom.
 •         Otyłości.
 •         Ciąży, ponieważ przygotowuje pacjentkę do porodu.

Kinezjoterapia będzie także skuteczna w przypadku układu trawiennego i moczowego, ponieważ poprawia pracę żołądka, zapobiega zaparciom oraz pośrednio wpływa na wydolność wątroby i nerek.

Przeciwwskazania do kinezyterapii

Wszelkie ćwiczenia zleca fizjoterapeuta po zbadaniu pacjenta. To on decyduje, które z nich będą odpowiednie dla danej osoby i nie spowodują u niej dyskomfortu ani żadnego uszczerbku n zdrowiu. Określi on m.in. częstość powtórzeń, ich natężenie a także rodzaj. Przygotuje indywidualny plan ćwiczeń, dopasowany do potrzeb i możliwości pacjenta.

Kinezyterapia jest formą terapii niemal dla każdego. Istnieje więc tylko niewielka grupa przeciwwskazań do ich wykonywania np.:

 •         Stany gorączkowe.
 •         Niewydolność oddechowa.
 •         Niewydolność krążenia.
 •         Stany zapalne mięśni, stawów bądź kości.
 •         Ogólny ciężki stan zdrowia chorego.

Urządzenia do kinezyterapii

Akcesoria do kinezyterapii obejmują szeroką gamę produktów, od drobnych urządzeń, które możemy mieć także w domu, po specjalistyczne przedmioty, z których korzystać powinniśmy pod nadzorem fizjoterapeuty. W kinezyterapii stosuje się m.in.: piłki lekarskie, taśmy i kształtki rehabilitacyjne, huśtawki gimnastyczne, ławki gimnastyczne itp. Bogaty wybór akcesoriów do kinezyterapii znajdą Państwo w naszym sklepie w zakładce Kinezyterapia.

Ile kosztuje leczenie ruchem?

Cena za jednej zabieg jest uzależniona od wielu czynników, m.in. miejscowości w której mieszkamy, a także od wyposażenia gabinetu fizjoterapeutycznego. W zależności też od tego, czy bierzemy udział w terapii indywidualnej czy grupowej zapłacimy od 15 do 150 z.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl