W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

15 efektów regularnego zażywania kąpieli kwasowęglowych

15 efektów regularnego zażywania kąpieli kwasowęglowych

Terapeutyczne działanie kwasu węglowego jest znane już od kilku stuleci. W XVIII wieku stosowano kąpiele z jego użyciem, w celu leczenia dny moczanowej. Nieco później zaczęto używać kąpieli gazowych z roztworem tego kwasu do leczenia trudno gojących się ran. Dzisiaj wiemy, że wpływ kwasu węglowego na ludzki organizm jest bardzo korzystny i można go wykorzystywać do leczenia wielu schorzeń. 


Jeżeli chorujesz na nadciśnienie, miażdżycę, masz zdiagnozowane zaburzenia krążenia krwi, zmagasz się z nadmiernym stresem albo masz podwyższony poziom glukozy czy cholesterolu, to dobrą propozycją mogą być dla Ciebie kąpiele kwasowęglowe. Zabieg ten jest wykonywany w wielu uzdrowiskach, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Stosuje się go głównie w leczeniu i profilaktyce nadciśnienia, ale jego działanie jest znacznie szersze. W dzisiejszym wpisie przedstawimy efekty, jakie daje zażywanie kąpieli kwasowęglowych.


Co to jest kąpiel kwasowęglowa?


Wyróżniamy dwa rodzaje kąpieli kwasowęglowych: suchą i mokrą. Kąpiel kwasowęglowa mokra to zabieg zaliczany do metod hydroterapeutycznych. Polega ona na zanurzaniu ciała pacjenta w wodzie wysyconej dwutlenkiem węgla. Jej temperatura wynosi około 32-36°C. Aby pacjent nie był narażony na nieprzyjemne efekty wdychania nadmiernej ilości dwutlenku węgla, na wanny zakłada się specjalne okrycia. Cały zabieg zajmuje zazwyczaj około 15 minut.


Kąpiel kwasowęglowa sucha jest inaczej nazywana kąpielą gazową. Zabiegi wykonuje się w specjalnie przygotowanych do tego kabinach. Pacjent wchodzi do nich w ubraniu, a następnie jest wystawiony na działanie dwutlenku węgla unoszącego się w powietrzu. Dla bezpieczeństwa stosuje się specjalne osłony sięgające od podłoża aż po szyję, a stężenie dwutlenku węgla wynosi 1%. Zabieg trwa od 20 do 30 minut i powinien być powtarzany dwa do trzech razy w tygodniu.


Podczas kąpieli kwasowęglowych (zarówno tych mokrych, jak i suchych) dwutlenek węgla wchłaniany jest przez skórę i układ oddechowy. Efektem jego działania jest zmniejszenie produktów przemiany materii, a także obniżenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Dwutlenek, który jest rozpuszczony w wodzie, wykazuje silniejsze działanie i intensywniej oddziałuje na organizm, jednak kąpiele suche są bardziej praktyczne i szybsze. Metodę suchą poleca się przede wszystkim osobom, które mają ograniczenia ruchowe, przez co nie mogą swobodnie wchodzić i wychodzić z wanny.


Jakie efekty można uzyskać, stosując kąpiele kwasowęglowe?

 1. Lepsza praca serca (wzrost jego pojemności wyrzutowej przy zwolnionej pracy, poprawa ukrwienia mięśnia sercowego, zmniejszenie naczyniowych oporów obwodowych),
 2. rozszerzenie naczyń tętniczych,
 3. zwiększenie wydalania sodu z organizmu,
 4. regulacja i poprawa funkcjonowania układu krążenia,
 5. obniżenie ciśnienia tętniczego,
 6. obniżenie poziomu glukozy,
 7. obniżenie poziomu cholesterolu,
 8. hamowanie nadmiernej krzepliwości krwi,
 9. głęboki relaks i uspokojenie,
 10. redukcja skurczów mięśni gładkich,
 11. łatwiejsze oddychanie i wymiana gazowa,
 12. poprawa mikrokrążenia,
 13. zwiększenie motoryki nerwów naczyniowych,
 14. poprawa elastyczności naczyń krwionośnych,
 15. poprawa trofiki skóry.

 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl