W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Podstawowy sprzęt rehabilitacyjny

Podstawowy sprzęt rehabilitacyjny

Przeprowadzenie dobrze dobranej rehabilitacji jest niezbędne, żeby pomóc pacjentowi w powrocie do pełnej sprawności po przebytym wypadku, doznanym urazie lub po przeprowadzonej operacji. Żeby prowadzona z pacjentem rehabilitacja na pewno dała oczekiwane rezultaty i po prostu była skuteczna, niezbędny jest upór i konsekwencja w wykonywaniu zalecanych ćwiczeń przez osobę rehabilitowaną, duży poziom wiedzy rehabilitanta oraz wysoka jakość stosowanego podczas pracy z pacjentem sprzętu rehabilitacyjnego. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu skupimy się na tym ostatnim elemencie i opiszemy, jakie są podstawowe rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego.

W jakim celu przeprowadza się rehabilitację pourazową?

Zanim opiszemy rodzaje urządzeń i akcesoriów, które są stosowane podczas rehabilitacji pacjentów, najpierw wytłumaczymy, w jakim celu w ogóle przeprowadza się rehabilitację i jakie za jej pomocą chce się uzyskać efekty. Celem jest oczywiście pełne przywrócenie funkcjonalności wszystkich narządów pacjenta oraz umożliwienie pacjentowi stosowania wszystkich umiejętności, jakie zostały utracone w trakcie operacji lub przebytego urazu. Jest to szczególnie istotne w przypadku urazów narządów ruchu, przy których pacjent w zasadzie od nowa musi się nauczyć ich stosowania tak, aby możliwe było całkowite lub chociaż częściowe przywrócenie sprawności fizycznej sprzed operacji lub sprzed doznanego urazu. Sposób przeprowadzania rehabilitacji zależy od rodzaju leczonych efektów przebytej choroby lub wypadku oraz stopnia ich zaawansowania. Najczęściej pacjenci muszą się sami udawać na zaplanowane zajęcia do kliniki rehabilitacyjnej, jednak w niektórych przypadkach rehabilitant sam odwiedza pacjenta w domu i tam przeprowadza z nim niezbędne ćwiczenia.

W zależności od rodzaju rehabilitacji i od rodzaju wykonywanych w jej trakcie ćwiczeń, niezbędne jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego. Zasadniczo sprzęt rehabilitacyjny dzieli się na trzy grupy urządzeń i akcesoriów, z których każda jest stosowana na innym etapie choroby lub prowadzonej rehabilitacji. Jakie są zatem rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego?

Profilaktyczny sprzęt rehabilitacyjny

Pierwszym rodzajem sprzętu rehabilitacyjnego jest sprzęt profilaktyczny, którego stosowanie ma na celu zapobiegnięcie powstawania problemów z urazami kończyn lub z urazami kręgosłupa. Rehabilitacyjny sprzęt profilaktyczny może być stosowany jako wsparcie dla prowadzonej akurat rehabilitacji lub tuż po jej zakończeniu, ale także może być używany przez osoby, które jeszcze nie miały żadnych tego typu problemów. Do grupy profilaktycznego sprzętu rehabilitacyjnego zalicza się przede wszystkim różnego typu materace rehabilitacyjne, które nie nadwyrężają podczas snu kręgosłupa, poduszki rehabilitacyjne czy maty rehabilitacyjne. Wszystkie je można bez problemu stosować także nie mając żadnych problemów zdrowotnych.

Sprzęt i akcesoria rehabilitacyjne stosowane do wykonywania ćwiczeń

Ta grupa produktów jest przeznaczona już tylko dla osób, które są w trakcie prowadzonej rehabilitacji. Należą do niej przede wszystkim drabinki do ćwiczeń, rotory rehabilitacyjne, piłki lekarskie, gumy do ćwiczeń, ale także np. poręcze i chodziki do nauki chodzenia. Wszystkie te akcesoria mają za zadanie zwiększenie wydajności zalecanych do wykonywania przez rehabilitanta ćwiczeń.

Sprzęt rehabilitacyjny, który jest przeznaczony do stosowania na co dzień

W tej grupie sprzętu i akcesoriów rehabilitacyjnych znajdują się już produkty, bez których osobom po zabiegach lub przebytych urazach byłoby już bardzo ciężko się poruszać i normalnie funkcjonować. Z tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego korzystają już przede wszystkim osoby z częściową lub całkowitą niepełnosprawnością. Zalicza się do niego m.in. wózki manualne i wózki elektryczne dla niepełnosprawnych, skutery inwalidzkie, wózki trójkołowe czy balkoniki i kule inwalidzkie.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl