W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Jaka aparatura medyczna powinna znaleźć się w gabinecie ginekologicznym?

Jaka aparatura medyczna powinna znaleźć się w gabinecie ginekologicznym?

Wszystkie gabinety lekarskie muszą spełniać konkretne wymagania sanitarne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 roku. Muszą być to przede wszystkim pomieszczenia, których kształt i powierzchnia umożliwiają prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie, a następnie użytkowanie wszystkich urządzeń, sprzętu i aparatury specjalistycznej. Wszystkie meble znajdujące się w gabinetach muszą być wykonane z materiałów, które można łatwo myć i dezynfekować. To samo tyczy się podłóg i ścian, które muszą być regularnie czyszczone i dezynfekowane. Gabinety ginekologiczne to miejsca, w których wykonywane są często badania oraz zabiegi przy użyciu specjalistycznych narzędzi i sprzętu medycznego, dlatego obowiązkowo muszą być wyposażone w umywalkę z baterią z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem, dozownik ze środkiem dezynfekującym oraz ręczniki jednorazowe. Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie higienicznych warunków podczas wizyty, badań i przeprowadzanych zabiegów. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu, jakiej aparatury medycznej nie może zabraknąć w żadnym gabinecie ginekologicznym!

Co musi się znaleźć w gabinecie ginekologicznym?

Dobre wyposażenie gabinetu ginekologicznego jest niezbędne, jeżeli chcemy móc skutecznie diagnozować, leczyć i monitorować stan zdrowia naszych pacjentek. W żadnym gabinecie nie może zabraknąć przede wszystkim profesjonalnego fotela ginekologicznego. To specjalistyczny mebel umożliwiający przeprowadzenie wszystkich badań i zabiegów. Charakteryzuje się: regulowanymi we wszystkich płaszczyznach podkolannikami, elektryczną zmianą wysokości leżyska, regulowanym oparciem z wygodnym podgłówkiem, demontowanym podnóżkiem, niezwykłą stabilnością i wytrzymałością. Dobre fotele ginekologiczne zapewniają wysoki komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pacjentkom, jak i lekarzowi. 

W gabinecie ginekologicznym nie może też zabraknąć ciśnieniomierza, który jest niezbędny przy prowadzeniu ciąży pacjentek, aby móc kontrolować ciśnienie ciężarnej i móc w razie czego odpowiednio zareagować. Niezbędny jest również aparat do badań USG oraz KTG. Ginekolog powinien dysponować wysokiej jakości kardiotokografem, dzięki któremu będzie mógł monitorować pracę serca płodu, jego ruchy oraz skurcze macicy przyszłej mamy. Kolejnym urządzeniem, które jest konieczne w gabinecie ginekologicznym, jest detektor tętna płodu, dzięki któremu lekarz będzie mógł monitorować tętno płodu w początkowym okresie ciąży. 

Każdy gabinet musi być wyposażony w urządzenie do sterylizacji narzędzi. Aby móc przeprowadzać sterylizację, gabinet musi dysponować specjalnym stanowiskiem sterylizacji gabinetowej. Powinno być to osobne pomieszczenie, w którym znajdować się będzie: stanowisko ręcznego lub maszynowego mycia i dezynfekcji, czysty blat niezbędny do przeprowadzania testów funkcjonalnych oraz pakowania wysterylizowanych narzędzi w jednorazowe opakowania, a także sterylizator.  Większość lekarzy wybiera metodę sterylizacji przy użyciu pary wodnej o wysokiej temperaturze. Dzięki temu narzędzia są wyjałowione, a cały proces sterylizacji przebiega szybko, jest ekonomiczny i bezpieczny dla zdrowia. 

 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl