W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Jak powinno wyglądać funkcjonalne wyposażenie gabinetu pediatrycznego?

mała dziewczynka w gabinecie lekarskim

To, jak powinno być wyposażone miejsce pracy lekarza pediatry, zależy od chorób, w jakich się on specjalizuje. Jednocześnie istnieją jednak uniwersalne meble i sprzęty, których nie może zabraknąć w żadnym gabinecie przyjmującym dzieci.

Wszystko, co powinno znaleźć się na wyposażeniu gabinetu pediatry

Sprzęt wykorzystywany w gabinecie lekarskim powinien być funkcjonalny, posiadać wszelkie niezbędne atesty i jednocześnie cechować się trwałością, która pozwoli na wieloletnią efektywną eksploatację. W przypadku pediatrów równie ważne jest to, by wyposażenie było estetyczne i przyjazne – pomoże to zredukować stres, jaki nierzadko ogarnia dzieci w bezpośrednim kontakcie z lekarzem.

O oczywistościach – takich jak np. biurko, stolik obrotowy, lampa bakteriobójcza czy parawan – nie trzeba chyba wspominać. Oprócz nich jednak podstawowe wyposażenie gabinetu pediatrycznego powinno obejmować również:

  • Stetoskop pediatryczny – jednym z najczęstszych schorzeń dotykających dzieci są różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Stetoskopy pediatryczne są odpowiednio dostosowane do badania dzieci i niemowląt – m.in. wyposażone są w otaczającą lejek ciepłą obwódkę, dzięki której dziecko nie odczuwa zimna czy bólu podczas osłuchiwania.
  • Stolik dla niemowląt – element niezbędny w pracy pediatry. Może służyć do bezpiecznego i komfortowego badania nie tylko niemowląt, ale też i kilkuletnich dzieci. Warto wybrać taki stolik do badania niemowląt, który będzie umożliwiał również przewijanie czy kąpanie małych pacjentów. Dobrym pomysłem może też okazać się nabycie osobnego stanowiska do pielęgnacji. By dzieci czuły się bardziej komfortowo podczas badania, warto udekorować stolik kocykiem w wesołych kolorach lub posadzić na nim kilka pluszaków.
  • Waga medyczna – niezbędny element każdego gabinetu lekarskiego. W przypadku dzieci stanowi szczególnie ważny sprzęt – masa ich ciała stanowi bowiem kluczową wartość, gdy przychodzi do postawienia diagnozy czy oceny prawidłowości rozwoju. Wybierając wagę niemowlęcą, warto zdecydować się na wariant z szalką pomiarową o wywiniętych do góry brzegach, które zapewnią dziecku dodatkowe zabezpieczenie. Niektóre modele wyposażone są również we wzrostomiarkę, z pomocą której można zmierzyć długość ciała pacjenta w pozycji leżącej.
  • Szafki medyczne – warto wybrać te najbardziej pojemne i funkcjonalne. Należy również pamiętać o ich konstrukcji i materiale wykonania, które powinny umożliwiać szybkie i dokładne czyszczenie. W celu uczynienia gabinetu bardziej przyjaznym dla dzieci drzwiczki szafek można ozdobić kolorowymi obrazkami czy plakatami.
  • Autoklaw – czyli urządzenie przeznaczone do sterylizacji sprzętu diagnostycznego. Wraz z lampą bakteriobójczą stanowi niezbędny element wyposażenia gabinetu.

Wybierając meble, warto zwrócić uwagę na to, czy są one oznakowane symbolem CE. Jest to potwierdzenie, że spełniają one wymagania UE w zakresie umeblowania medycznego.

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl