W związku z rozporządzeniem RODO zapoznaj się z naszą polityką prywatności oraz obowiązkiem informacyjnym RODO

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Jak działają lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze to niezbędne wyposażenie wszystkich klinik, szpitali, przychodni, gabinetów zabiegowych i laboratoriów. W czasach pandemii koronawirusa są również chętnie kupowane przez przedszkola, żłobki, prywatne gabinety kosmetyczne i lekarskie, a także prywatne osoby, które pragną zapewnić sobie bezpieczne warunki życia. Używając ich, jesteśmy w stanie skutecznie zdezynfekować powietrze oraz wszystkie powierzchnie, które podczas tradycyjnego odkażania (środkami dezynfekującymi) mogłyby zostać pominięte. Zastosowanie lamp bakteriobójczych pozwala nam stworzyć sterylne warunki, dzięki czemu bakterie nie będą się rozwijać, co wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka powstawania zakażeń i transmisji chorób zakaźnych. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, na jakiej zasadzie działają lampy bakteriobójcze!


W jaki sposób lampy bakteriobójcze zabijają bakterie i wirusy?


Lampy bakteriobójcze to specjalistyczny sprzęt medyczny. Do zabijania niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii i wirusów wykorzystują one działanie promieni ultrafioletowych. Jest to promieniowanie zupełnie niewidoczne dla naszych oczu, wykazujące jednak silne właściwości bakteriobójcze. Promieniowanie ultrafioletowe zaburza parowanie się zasad DNA, w efekcie doprowadzając do tworzenia się dimerów pirymidynowych, czyli uszkodzeń molekularnych powstających w wyniku reakcji fotochemicznych. Takie uszkodzenia doprowadzają do skutecznego niszczenia wirusów, bakterii, grzybów, pleśni i pierwotniaków. Dzięki ich zastosowaniu można skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób, a także zakażeniom, rezygnując z używania chemicznych preparatów dezynfekujących, które często nie są obojętne dla naszego zdrowia. Lampy bakteriobójcze zapewniają bezpieczeństwo wszystkim znajdującym się w danym miejscu ludziom. Już niewielkie dawki promieniowania UVC podawane w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, mogą całkowicie powstrzymać epidemię chorób zakaźnych (np. grypy).


Podstawowe rodzaje lamp bakteriobójczych:


1. Lampy przepływowe
Lampy tego typu są wyposażone w wentylator, który zasysa powietrze znajdujące się w dezynfekowanym pomieszczeniu i przepuszcza go przez obudowaną świetlówkę UV-C i filtr. Oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń, bakterii i drobnoustrojów powietrze jest następnie wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.


2. Lampy przepływowe dwufunkcyjne
Te lampy działają w bardzo podobny sposób do lamp przepływowych, jednak są wyposażone w dodatkowy zewnętrzny promiennik bezpośredniego działania. 


3. Lampy bezpośredniego działania
W tych lampach świetlówka znajduje się na zewnątrz i jest całkowicie widoczna, dlatego promieniowanie UV-C działa tutaj bezpośrednio na wszystkie powierzchnie i znajdujące się na nich drobnoustroje. 

Czy lampy bakteriobójcze są bezpieczne dla naszego zdrowia? 

W zależności od rodzaju lampy bakteriobójczej ich szkodliwość dla naszego zdrowia może być różna. Lampy przepływowe mogą być bezpiecznie stosowane nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu znajdują się ludzie. Lampy przepływowe dwufunkcyjne, jeżeli są używane bez zewnętrznego promiennika, mogą być stosowane w pomieszczeniach z ludźmi, jednak jeżeli chcemy go włączyć, należy zadbać o to, aby pomieszczenie było puste. Lampy bezpośredniego działania są zaprojektowane tylko do pracy w pomieszczeniach, gdzie nie przebywają ludzie. 

do góry
Sklep internetowy Shoper.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl