
Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które w swoim działaniu wykorzystuje otaczające nas powietrze do wyodrębnienia skoncentrowanego tlenu. Poprzez zastosowane w urządzeniu minerału (zeolit) absorbującego azot ze sprężonego powietrza, wyodrębnia i koncentruje tlen do poziomu około 90% w ilości do 5l/min. Tak przygotowany czysty tlen bez obaw możemy podawać pacjentom wymagającym terapii tlenowej.
Do czego służy koncentrator tlenu
Tlenoterapia jest metodą leczenia tlenem. Polega na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu. Jeśli coraz częściej odczuwasz duszności, trudno Ci złapać oddech bądź masz przewlekły kaszel, powinieneś skonsultować się z lekarzem i zbadać przyczyny. Koncentrator tlenu służy do zapewnienia ciągłości podawania tlenu pacjentom z niskimi wartościami saturacji płuc – poniżej 90%, jak również w leczeniu pacjentów z hipoksją (zbyt mało tlenu we krwi), osób skarżących się na duszności (duszność jest subiektywnym odczuciem chorego, na odczuwanie duszności wpływ mogą mieć relacje rodzinne, samotność, niezrozumienie a więc stany emocjonalne), poczucia utrudnionego, ciężkiego oddychania, krótkiego oddechu, trudności w nabraniu/wypuszczeniu powietrza, potrzebą większej ilości powietrza. Koncentrator tlenu w domu jest całkowicie niezawodny, używając go można całkowicie wyeliminować lub ograniczyć do minimum napady duszności a zarazem zapewnić sobie komfort dostępności do tlenu.
Jak stosować koncentratory tlenu
Nowoczesne koncentratory tlenu w zależności od wielkości możemy używać w domu, samochodzie jak również te najmniejsze możemy włożyć do kieszeni i spokojnie udać się na spacer. Są proste w użyciu i nawet osoby starsze poradzą sobie z ich obsługą.
Jaki koncentrator tlenu wybrać
Biorąc pod uwagę zakup koncentratora tlenu do domu, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak;
- stopień stężenia tlenu – 90%
- przepływ tlenu – 0,5 -5l/min
- wielkość i waga urządzenia
- natężenie hałasu
Koncentrator ma pracować w domu, w pokoju, często w nocy, w godzinach snu chorego i domowników. Ma być łatwy do przenoszenia w domu między pomieszczeniami, jeśli chory przemieszcza się w domu. Optymalnie powinien generować hałas mniejszy niż 50 dB.
Jaką wodę stosować do koncentratora tlenu
Zaleca się używanie wody destylowanej, która jest łatwo dostępna w marketach i na stacjach benzynowych. Wodę, w koncentratorze tlenu należy regularnie wymieniać, przynajmniej raz w tygodniu, a podczas upałów każdego dnia. Zwykła woda z kranu może prowadzić do zatkania końcówki nawilżacza ze względu na powstające osady.
Dawkowanie tlenu
Podawanie tlenu w domu, niewydolność oddechowa powinna skłonić nas do stosowania tlenoterapii w domu, przed podjęciem takich działań należy bezwzględnie skonsultować to z lekarzem prowadzącym, który indywidualnie dostosuje nam odpowiednie stężenie, przepływ i czas podawania tlenu przez koncentrator.
Tlenoterapia nie tylko dla chorych
Stosowanie koncentratora tlenu staje się coraz bardziej popularne u ludzi zdrowych, chcąc wzmocnić organizm, jego wydolność oraz funkcjonalność coraz większa populacja decyduje się na stosowanie tlenoterapii. Skoncentrowany tlen przyczynia się do szybszego gojenia się ran, szybszej regeneracji organizmu po wysiłku, tlenoterapia wpływa także na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawia sprawność umysłową. Wiele osób odczuwa poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, tlenoterapia zalecana jest również w przypadku występowania dużych zanieczyszczeń powietrza i smogu. Korzyści jakie otrzymują osoby używające koncentratorów tlenu;
- Tlen zwiększa wydolności układu krążeniowo-oddechowego, dotlenienie mięśnia sercowego
- Tlen wzmacnia system odpornościowy
- Tlen ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze
- Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza – niwelacja skutków wdychanego smogu poprzez dostarczanie czystego tlenu
Jak każde leczenie, przyjmowanie tlenu obarczone jest również ryzykiem
Najczęstszym ryzykiem jest zmniejszenie częstotliwości oddychania (mechanizmem, który napędza nas do oddychania jest rosnące stężenie dwutlenku węgla we krwi – podając stężony tlen, wypłukujemy dwutlenek węgla, co powoduje zmniejszenie częstotliwości oddychania przez pacjenta.
Wywołanie zależności psychicznej od urządzenia, przywiązanie chorego do koncentratora często wyklucza go z aktywności ruchowej, bardzo często pacjenci z obawy przed atakiem duszności lub innej dolegliwości związanej z brakiem tlenu decydują się na pozostanie w domu, odczuwając komfort dostarczania odpowiednie ilości tlenu do organizmu.
W pobliżu koncentratora tlenu obowiązuje całkowity zakaz używania ognia otwartego i bezwzględny zakaz palenia papierosów przez osoby używające koncentratorów tlenu.