
Spis treści
Światłolecznictwo to metoda działania światłem na różne schorzenia, która polega na naświetlaniu ciała w miejscu zmienionym chorobowo. Wpływ światła słonecznego na ludzki organizm został zauważony już przed wiekami, jego brak prowadzi do powstawania różnych chorób i zaburzeń. Dlatego też, rozwijająca się medycyna i technologia opracowała i wdrożyła szereg rozwiązań, które przyczyniają się do bezpiecznego wykorzystania światła do leczenia zaburzeń i dolegliwości naszego ciała.
Rodzaje promieniowania stosowane w światłolecznictwie
Do leczenia światłem wykorzystujemy różnego rodzaju promieniowanie w zależności od potrzeb i tak:
- Promieniowanie podczerwoneIR – lampy sollux, rozgrzewają naświetlane miejsce, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych przez co następuje zwiększone odżywienie tkanek, rozświetlony autonomiczny układ nerwowy prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśni i stawów powodując zmniejszenie odczuwalnego bólu.
- Promieniowanie ultrafioletoweUV – lampa kwarcowa, obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi, zwiększenie liczby czerwonych i białych krwinek, pobudzający wpływ na wydzielanie przysadki gruczołów, wzmożenie rozpadu białek, zmniejszenie zwiększonego stężenia glukozy, duży wpływ na przemianę cholesterolu.
- Promieniowanie ultrafioletoweUV-A, UV-B – lampy dermalight, na łuszczycę i bielactwo a także, atopowe zapalenia skóry, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik, świąd nerkowy, świąd wątrobowy, stan zapalny łupieżu różowego Giberta, sklerodermia.
- Światło spolaryzowane– lampa bioptron, to urządzenie terapeutyczne, które emituje połączoną wiązkę światła spolaryzowanego o właściwościach promieni lasera, podczerwieni i widma światła widzialnego
- Światło liniowo spolaryzowane zapewnia głęboką penetrację tkanek skóry oraz pobudza układ odpornościowy do szybkiej odbudowy i regeneracji.
- Światło polichromatyczne pobudza lokalne krążenie krwi, dzięki czemu stymuluje cały organizm do uruchomienia procesów regeneracyjnych.
- Światło niekoherentne jest w pełni bezpieczne, wspomaga odbudowę tkanek skóry i sprawia, że wiązka światła dociera do tkanek ze stałą intensywnością.
- Światło niskoenergetyczne przyspiesza proces gojenia ran oraz zmian skórny
Każda z wyżej wymienionych wiązek światła jest w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Dzięki temu lampę Bioptron możemy dziś stosować na szereg dolegliwości, nie tylko przy zmianach w skórze zewnętrznej.
- Jasne światło– lampy antydepresyjne fotovita, brak słońca przyczynia się do powstawania zaburzeń procesów fizjologicznych, dlatego jesień i zima dla niektórych jest szczególnie dotkliwa, wielu ludzi doświadcza sezonowej depresji i aż 80% z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest dotknięta tą przypadłością. Depresja sezonowa powodowana brakiem światła słonecznego dotyka co 18 osobę a w szczególności kobiety. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest zakup i korzystanie z lamp antydepresyjnych, wystarczy dwa razy dziennie przez kilka minut rozświetlić pomieszczenie, w którym przebywamy spoglądając na światło, aby rozświetliło naszą twarz i oczy. Po kilku dniowym stosowaniu zniknie smutek, wahania nastroju, brak motywacji do działania, nadmierna senność, kłopoty z koncentracją.
Wskazania w których możemy stosować światłolecznictwo
Światłolecznictwo znajduje zastosowanie w leczeniu bardzo wielu chorób i dolegliwości a przede wszystkim;
- bielactwo, łuszczyca,
- stany zapalne stawów i tkanek miękkich kończyn,
- blizny,
- rany,
- zatoki,
- stany zapalne uszu,
- nerwobóle a także depresje i migreny,
- zapalenia bakteryjne,
- odmrożenia i uszkodzenia popromienne skóry i tkanki podskórnej,
- różnego rodzaju bóle: kręgosłupa, karku, bóle mięśniowe, rwa kulszowa i ramienna, lumbago, dyskopatia, łokieć tenisisty, bolesny bark
Przeciwskazania do terapii światłem
Jak każda metoda leczenia, również i terapia światłem ma swoje przeciwskazania. W przypadku terapii światłem przeciwskazaniami są:
- choroby nowotworowe,
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
- niewydolność krążenia,
- nadwrażliwość na światło,
- choroba zakrzepowa żył,
Każde z urządzeń posiada listę wskazań i przeciwskazań do na które możemy stosować daną terapię. Podczas zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na dawkowanie i ściśle stosować się do zaleceń lekarza lub zaleceń podanych w instrukcji obsługi, dodatkowo naświetlając twarz lub używając promieniowania UV bezwzględnie należy stosować okulary, które odpowiednia zabezpieczą nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania.